• 9a.jpg
  • 9b.jpg
  • 9d.jpg
  • 9e.jpg
  • 11c.jpg

Laserowa redukcja przebarwień

 

Przebarwienia występują na skutek nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach.  Ze względu na występowanie można podzielić je na: naskórkowe (kumulacja melaniny w naskórku), skórne i mieszane.

 

Czynniki aktywujące melanogenezę (powstawanie melaniny):

·         Genetyczne

·         Hormonale (ciąża, menopauza, antykoncepcja, zaburzenia endokrynologiczne)

·         Narażenie na promienie słoneczne

·         Leki

·         Schorzenia układowe

 

Najczęstsze przebarwienia:

a.       Piegi – są jasno- do ciemnobrunatnymi plamkami, leżącymi w poziomie skóry. 

b.      Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze – powstają w wyniku przewlekłej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, również u osób w starszym wieku, przeważnie o jasnej karnacji, trudno opalających się. Są to brunatno zabarwione plamy o nieregularnym kształcie, gładkiej powierzchni, występujące pojedynczo lub w bardzo licznej ilości. Najczęstsza lokalizacja to: ręce, przedramiona, twarz. Plam soczewicowatych słonecznych przybywa latem, są wtedy wyraźnie ciemniejsze. Plamy soczewicowate starcze utrzymują się na ogół trwale.

c.       Brodawki łojotokowe (starcze). Rogowacenie łojotokowe – najczęściej występuje w okolicach ciała najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, szczególnie u osób w starszym wieku. Najczęstsza lokalizacja to: twarz, szyja, tułów. Zabarwienie jest na ogół brązowo-czarne. W wyniku podrażnienia mogą się sączyć i lekko podkrwawiać.

d.      Ostuda (melasma) – przebarwione plamy w obrębie twarzy, występujące głównie u kobiet. Są związane ze zwiększoną produkcją melaniny. Barwa: od żółto- do ciemnobrunatnej. Mają nieregularne zarysy i są dobrze odgraniczone.

Światło lasera jest pochłaniane przez melaninę występującą w nadmiarze w przebarwieniach. Wygenerowana energia cieplna niszczy komórki zawierające ten barwnik. Początkowo zmiany są ciemniejsze, w kolejnym etapie złuszczają się wyrównując koloryt skóry. W razie potrzeby zabieg usuwania przebarwień można powtórzyć.